Uprawy zboża a chwasty

W Polsce zboża są roślinami powszechnie uprawianymi. Coraz więcej rolników rezygnuje z uprawy rzepaku, buraków czy ziemniaków na rzecz pszenicy, żyta, jęczmienia czy owsa. To sprawia, że problem występowania chwastów w zbożach staje się coraz bardziej popularny w rolnictwie.

Przedstawiamy kilka informacji na temat zwalczania chwastów w zbożu. Ze względu na rozwój nowych technik uprawy oraz sposobów nawożenia, zachwaszczenie zbóż jest coraz mniejsze, jednak problem wciąż jest poważny. Najbardziej narażone na chwasty są zboża ozime, co wynika z biologii chwastów i roślin uprawnych.

Otóż w przypadku zbóż ozimych chwasty wschodzą jeszcze jesienią i są w stanie przetrwać zimę. Najczęściej występującymi chwastami w zbożach są: miotła zbożowa, gwiazdnica pospolita, starzec zwyczajny oraz tasznik pospolity. Jak je zwalczać? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że chwasty w zbożach są dosyć ciężkie do wyeliminowania.

Najczęściej ekologiczne sposoby nie przynoszą rezultatów i konieczne jest zastosowanie oprysków. Warto jednak pamiętać, aby dostosować porę zabiegu oraz preparat do rodzaju zboża oraz występującego chwastu. W przypadku zbóż ozimych opryski należy przeprowadzić jeszcze jesienią, kiedy chwasty są jeszcze w fazie wschodzącej.

Czasem jednak się zdarza, że warunki pogodowe oraz odmiana zboża nie pozwalają na przeprowadzenie oprysków jesienią i należy wykonać zabieg wiosną. Jest wtedy trudniej, zwłaszcza w przypadku zbóż ozimych, ponieważ chwasty osiągają dojrzałość.