Co na stulisz lekarski w jęczmieniu?

Co na stulisz lekarski w jęczmieniu?

Stulisz lekarski to chwast, który występuje w jęczmieniu. Trzeba wiedzieć, że oprócz tego, że jest to roślina, która skutecznie hamuje wzrost jęczmienia to jest także niebezpieczna dla człowieka. Dlaczego ? Stulisz lekarski zawiera substancje toksyczne.

Jeżeli nie będziemy zwalczać tej rośliny, jej nasiona mogą się dostać wraz z ziarnami jęczmienia do produkcji mąki, a następnie trafić do wypieków. Stulisz lekarski wyróżnia się spośród innych chwastów tym, że jest dosyć wysoką rośliną. Może osiągnąć od 30 do nawet 60 centymetrów.

Co warto stosować na stulisz lekarski w jęczmieniu? Trzeba wiedzieć, że stulisz lekarski to dość uciążliwy chwast i trudno się go zwalcza, ponieważ rozmnaża się przez nasion, które są odporne na warunki atmosferyczne. W związku z tym nasiona chwastu mogą znajdować się w ziemi nawet kilka lat i co roku kiełkować. Co więcej, do dziś nie odkryto środka chemicznego przeznaczonego do walki ze stuliszem lekarskim.

Głównie dlatego, że występuje on w zbożach dosyć rzadko i nie zagraża w dużej mierze plonom. Rolnicy w okresie siania zbóż powinni dbać o czystość materiału siewnego i regularnie odchwaszczać powierzchnie graniczące z polem, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wystąpienia tego chwastu. W przypadku, gdy jednak dojdzie do dużego zachwaszczenia, należy przeprowadzić opryski jęczmienia herbicydami na chwasty dwuliścienne.

Tego typu środki najczęściej zawierają glifosat jako substancję aktywną. Opryski należy przeprowadzić przed wysianiem jęczmienia w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień..